مدیریت زمان با تکنیک پومودورو

به نقل از ویکی پدیا فارسی:

فن پومودورو یا تکنیک پومودورو یکی از روش‌های مدیریت زمان، ابداع‌شده توسط فرانسیسکو سیریلو است. بر طبق این روش بهترین تکهٔ زمانی برای کارکردن ۲۵ دقیقه است که برابر است با مدت زمان لازم برای درست‌کردن سس پومودورو که یک سس گوجه‌فرنگی سنتی ایتالیایی است. فرد پس از ۲۵ دقیقه کار باید برای مدت کوتاهی مثلاً ۳ تا ۵ دقیقه استراحت کند.

در این فن، هر بازهٔ زمانی ۲۵ دقیقه‌ای یک پومودورو نامیده می‌شود و پس از هر چهار پومودورو یک استراحت طولانی‌تر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای وجود دارد.

سیریلو که یک نوآور و کارگشا در زمینهٔ فنون بهبود فرایند شناخته می‌شود این فن را در اواخر دههٔ ۱۹۸۰ میلادی به دنبال تحقیقات در زمینهٔ بهبود عادت‌های مطالعهٔ خودش معرفی کرد. مفاهیم به کار رفته در این روش مشابه فنون جعبه‌بندی زمان و توسعهٔ مکرر و فزاینده در زمینهٔ طراحی نرم‌افزار است. ایدهٔ اصلی این روش این است که استراحت‌های مکرر می‌تواند به چابکی ذهن کمک کند.

پنج مرحله ساده در تکنیک پومودورو

  1. تصمیم گیری برای کاری که می خواهید انجام دهید
  2. تنظیم زمان پومودورو (به صورت پیشفرض 25 دقیقه)
  3. شروع به انجام کار تا زمان به صدا در آمدن به سر آمدن زمان تعیین شده
  4. یک استراحت کوتاه (پیشفرض 5 دقیقه)
  5. طی کردن این چرخه تا به اتمام رسیدن کار (بعد از هر چهار دور یک استراحت بلند مدت (پیشفرض 15 دقیقه) خواهید داشت)

این تکنیک برای مدیریت زمان و بهبود کارائی ایجاد شده و خوشبختانه امروزه برنامه های کمکی زیادی مبتنی بر وب، سیستم عامل و گوشی موبایل ایجاد شده که به شما در انجام کارها با این تکنیک کمک می کنند.

iOS : Pomodoro Timer

pomodoro-ios

بهترین برنامه ای که من برای این تکنیک روی پلتفرم iOS دیدم، برنامه ای با نام کامل Pomodoro Timer: Focus on your productivity and beat procrastination using the Pomodoro Technique هست که می توانید از اینجا آنرا با قیمت 2 دلار تهیه کنید.

برنامه محیط ساده و خوبی داره و می توانید تنظیمات پیشفرض را به راحتی تغییر دهید.

PomoDone App

pomodoneapp

این سایت رو به تازگی پیدا کردم (فکر می کنم کلا تازه هم سرویس رو راه انداخته باشند). این سایت به سرویس های مختلف و زیادی متصل می شود (نظیر Wunderlist / Todoist / Trello) و کارهای شما را نمایش می دهد تا بتوانید براحتی با استفاده از این سرویس و تکنیک پومودورو آن ها را انجام دهید.

یک مزیت این سرویس هم لاگ گرفتن و گزارش زمان شما برای هر کاری که انجام دادید، هست. حتی می توانید ساعت ها رو با افرادی به اشتراک بگذارید.

این سرویس هم اکنون نسخه ویندوز، مک و وب را دارد و طی صحبتی که با سازنده اون داشتم در حال کار بر روی نسخه iOS و اندروید نیز هستند.

پی نوشت: چندی قبل هم برنامه ای با نام Forest معرفی کردم. اون هم جالب و خوبه. می تونید اینجا در موردش بخوانید.

پی نوشت2: با جستجوی عبارت Pomodoro در پلی استور گوگل می توانید برنامه خوبی برای اندروید در این زمینه پیدا کنید.