مهاجرت از Wunderlist به Todoist

چند وقت پیش بود که ابزاری برای مدیریت کارهای شخصی به نام Wunderlist رو معرفی کردم، اما در همون زمان تقریبا به صورت تستی کارهام رو به Todoist که ابزار مشابهی برای مدیریت کارهای شخصیت هست، منتقل کردم.

Todoist هم جز معروفترین و بهترین ابزارها برای مدیریت کارهاست. بوسیله این ابزار شما می توانید کارها و پروژه های خودتان را مدیریت کنید و برای این کار می توانید از 15 پلتفرم مختلف حتی در حالت آفلاین، استفاده کنید (وب / iOS / اندروید / ویندوز / مک / جیمیل و…).

Todoist امکانات خوب و مناسبی نظیر ایجاد پروژه (+پروژه زیرمجموعه) و تسک و ساب تسک را به شما می دهد. حتی می توانید پروژه ها را با افراد مختلفی به اشتراک بگذارید و کارها را اولویت بندی کنید.

استفاده از این برنامه رایگان است اما برخی قابلیت های آن نظیر Reminders / Comments / Labels and filters با پرداخت مبلغ مناسب 29دلار در سال در اختیار شما قرار می گیرد.

Todoist هم مانند Wunderlist با داشتن Inbox و لیست های مربوط به روز و… از متد GTD پشتیبانی می کند.

اما دلیل مهاجرت از Wunderlist

Wunderlist برنامه و سرویس خیلی خوبیه اما به علت سادگی زیاد در بعضی مواقع کمبودهایی حس می شود. در Todoist قابلیت هایی نظیر تعریف اولویت ها، تعریف فیلترها و جستجوی بهتر را در اختیار شما می گذارد. محیط و سرعت کار را نیز من به شخصه قوی تر و بهتر می بینم.

و البته از مهمترین دلایل مهاجرت دارا بودن نسخه کامل برای جیمیل و کروم بود. بوسیله نسخه Gmail من مدیریت بهتری روی ایمیل هام و البته رسیدن به هدف Inbox Zero دارم.

کارائی خود را بسنجید

یک بخش جالب Todoist قسمتی هست که کارائی شما رو در طول روزها نشون می ده و به شما امتیاز می ده. می توانید یک هدف برای خودتون برای انجام دادن کارها در روز تعریف کنید تا این سیستم با فعالیتی که شما داشتید یک نمودار با اطلاعاتی نظیر تصویر زیر به شما بده:

todoist-karma

به جای تنظیم کردن، بنویسید

یک قابلیت دیگه که من خیلی شیفتش شدم، Intuitive dates هست. بطور مثال فرض کنید باید هر سه روز یکبار از دوشنبه دیگر کاری را انجام دهید. برای اینکار کافیست عبارتی شبیه به زیر را وارد کنید تا تمامی تاریخ ها و نحوه تکرار آن ها ایجاد شود (اطلاعات بیشتر):

Task Text every 3 days starting next monday

هماهنگی با دیگر برنامه ها

هماهنگی و اتصال به دیگر سرویس ها و وجود API مناسب، از دیگر قابلیت های خوب این سرویس هست. برای مشاهده لیستی از این برنامه ها این صفحه را مشاهده کنید. البته مانند Wunderlist نیز هماهنگی مناسب با Sunrise وجود دارد (نه به خوبی Wunderlist ولی کاملا قابل قبول).

کدام را انتخاب کنیم؟

کلا انتخاب این سیستم ها خیلی بستگی به نوع کار و روحیات هر فرد دارد. اما پیشنهاد می کنم اگر تازه استفاده از این برنامه ها را شروع کرده اید و یا می خواهید شروع کنید، Wunderlist گزینه بهتری هست.