حس خوب کاغذ

هیچوقت نتونستم یک کتاب رو روی تبلت، موبایل، لپ تاپ یا هر چیزه دیگه ای به جز کاغذ بخونم، حتی خیلی از مقالات که طولانی می شه رو پرینت می گیرم و روی کاغذ مطالعه می کنم.

این موضوع تا حد زیادی برای نوشتن هم وجود دارد، تا جایی که خیلی از مطالب وبلاگ رو ابتدا روی کاغذ و به دور از لپ تاپ می نویسم و بعد اون ها رو منتقل می کنم.

تقریبا موارد بالا تبدیل به یک عادت شده، اما زمانی که تصمیم داشتم کارهام رو روی برنامه های مدیریت تسک (نظیر Wunderlist و todoist) بیارم، بعد از مدتی آن ها را کنار می گذاشتم، حتی دیگه کارهام رو روی کاغذ هم نمی نوشتم (حرکت به عقب؟ داریم مگه!).

مدت ها گذشت و تصمیم گرفتم از دوباره شروع کنم: نوشتن روی کاغذ. این بار خیلی سریع متوجه یک نکته مهم شدم: خط زدن روی کار انجام شده در کاغذ حس خوبی رو منتقل می کنه، چیزی که در تیک زدن روی برنامه ها و نرم افزارها حداقل به من اونقدر منتقل نمی شه.

اولین راه حل رو امتحان کردم: استفاده از هر دو! شاید مسخره به نظر بیاد که شما هم دستی و هم نرم افزاری کارهاتون رو وارد و مدیریت کنید، اما جواب داد! حالا من هم لذت استفاده از کاغذ و خط زدن روی اون رو داشتم و هم مزایایی که یک برنامه به شما می دهد (دسته بندی، تسک های روزهای آینده، نمودار، قابلیت جستجو و کلی چیزه دیگه).

sticky-notes

چند ماهی می شه با وارد کردن کاغذهای Sticky Note در رنگ های مختلف و نوشتن یک تسک روی هر کدام از آن ها و سپس پاره کردن هر کدام بعد از اتمام کار، اون لذت خط زدن رو هم بیشتر کردم (پیشنهاد می کنم اگر می خواهید از استیکی نوت ها استفاه کنید، رنگ های مختلفی تهیه کنید. البته می تونید برای هر کاری یک رنگ را انتخاب کنید، اما همین متفاوت بودن رنگ ها هم خودش تاثیر خیلی خوبی داره).

در حقیقت علاوه بر حس خوب، جایی نوشته بود خط زدن یا پاره کردن یک کاغذ در مغز شما به معنای پایان اون کار هست و در حقیقت یک میزان حافظه اشغال شده، آزاد می شود و به شما کمک می کند تا بر روی کارهای بعدی تمرکز بهتری داشته باشید.

متاسفانه سیستم های کنونی هنوز نتوانسته اند چنین کاری را به خوبی انجام بدهند، البته در این راستا بطور نمونه Asana در طراحی جدیدش با نمایش یک انیمیشن ساده در هنگام زدن تیک تسک، سعی کرده حرکت هایی رو انجام بده.

مدیریت بهتر Sticky Note ها

post-it

در همین بین با برنامه ای با نام Post-it® Plus آشنا شدم که کافیه باهاش یک عکس از استیکی هاتون بگیرید تا اون ها رو خیلی تمیز به صورت جدا جدا در بیاره و امکاناتی نظیر دسته بندی کردن و خروجی گرفتن به صورت تصویر، به شما بده. دارندگان iOS می تونند اون رو از این آدرس دانلود کنند.

خلاصه

همواره سعی کنید راهی که باهاش راحتتر می تونید کارهاتون رو مدیریت کنید، انتخاب کنید. اینکه یه چیزی خوبه ویا ازش تعریف می شه، دلیلی بر استفادش نیست. شاید همون کاغذ برای شما بهترین گزینه باشه، مهم اینه که ابزاری که دارید و از استفاده می کنید، کار بکنه!

پی نوشت: یه سایت هم هست تخته وایت بورد رو شبیه سازی می کنه. جالبه، بهش یه سر بزنید.