تمرکز زیر رگبار نوتیفیکیشن ها

تمرکز روی یک کار می تونه باعث کارائی خیلی بیشتر و در نتیجه سریعتر و بهتر انجام دادن کار بشه. یکی از مشکلاتی که من همیشه داشتم این Notificationهای موبایل هست. حداقل برای خود من روزانه بیش از 100 پیام روی گوشیم نمایش داده می شه. بزارید یک مثال که برای خودم هم اتفاق افتاده بزنم:

صبح اومدید محل کار. به به، بچه ها یه صبحونه خوب تدارک دیدن… دمشون گرم… بزار یه عکس هم ازش تو اینستاگرام بزارم… خب دیگه ساعت 10 شد پاشیم بریم سر کارمون… تا ناهار هم هرکسی که لایک و کامنت می زاره اینستاگرام رو باز می کنیم ببینیم مجموع لایک ها چقدر شده… بعد از ناهار هم که دیگه اصلا راه نداره آدم تمرکز کنه… وقت کارهای سبکه…

http://instagram.com/p/s1eoNdi2Ye/

یک روز کامل می گذره و شما هم خوشحال و خندان… اما عملا هیچ کار تاثیرگذاری رو توی اون روز انجام ندادید. این می تونه به روند عادی تعداد زیادی تبدیل شده باشه و بدتر از اون اینکه اصلا روند اشتباه رو نمی بینیم… اگر کار هم به مشکلی خورد هیچوقت نمی دونیم دقیقا مشکل از کجا بوده. شاید ما وقت کم قرار می دادیم و… .

توی داستان کوتاه بالا چندین ایراد دیده می شه اما امروز زمان صحبت روی نوتیفیکیشن هاست.

داستان ساده ست. باید راهی پیدا کنید که ازشون خلاص بشید. چطوری؟

اگر منتظرید که من یک راه حل بدم و از فردا بتونید این مشکل رو حل کنید، سخت در اشتباهید، چراکه خود منم هنوز این مشکل رو دارم. اما چه گزینه هایی داریم؟

خاموش کردن ویبره

این مورد رو البته من چندین ساله که انجام دادم و خیلی راضیم. گوشیتون رو تنظیم کنید که وقتی روی حالت سایلنت هست، ویبره نداشته باشه. اصن یه احساس آرامش خوبی بعد یه مدت احساس می کنید.

خاموش کردن کلیه نوتیفیکیشن ها

این یه مورد دیگه آخرشه. مگه می شه؟ من خودم فکرشم نمی تونم بکنم. اما آقای Joel در اینجا توضیح داده که چطور با خاموش کردن کل نوتیفیکیشن هاش زندگیش تغییر کرده و پیشنهاد داده حداقل برای یک هفته شما هم اینکار رو انجام بدید.

(البته می تونید در مراحل ساده تر، نوتیفیکیشن یکسری برنامه ها را غیرفعال کنید)

استفاده از قابلیت Do Not Disturb

(این مورد برای سیستم عامل iOS هست و فکر می کنم حتما برای اندروید هم گزینه مشابهی وجود داره که در صورت آشنایی لطفا در بخش نظرات معرفی کنید).

iphone6-ios9-settings-do-not-disturb

وقتی اپل Do Not Disturb رو معرفی کرد تا همین چند وقت پیش من فکر می کردم که چه قابلیت مسخره ایه… خب Silent ه حالا یه کم بیشتر. اما امروز فهمیدم این قابلیت برای حل مشکل نوتیفیکیشن ها بیشتر ارائه شده.

در iOS زمانی که یک نوتیفیکیشن برای شما ارسال می شه، صفحه نمایشگر آن روشن می شود تا شما متوجه آن بشوید. در اولین قدم، این قابلیت Do Not Disturb این قابلیت رو خاموش می کنه. خودش خیلیه به نظرم.

خوشبختانه امکانات و تنظیماتی مناسبی هست که می توانید آن را انجام دهید. بطور مثال می توانید مشخص کنید تنها برای افراد مشخصی در صورت تماس با شما، گوشی زنگ بخورد.

تمرکز، استراحت

تمرکز نمی تونه خیلی طولانی مدت باشه… زمانی بین 20 تا 60 دقیقه می تونه زمان مناسبی باشه… حتی می توانید براساس کار هم اون رو در نظر بگیرید و تا زمانی که کار انجام نشده از حالت تمرکز خارج نشوید (اگر کار به زمانی بیش از این مقدار نیاز داره، آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید). تکنیک پومودورو می تونه در این زمینه کمک های زیادی به شما بکنه.

یه لحظه! حالت تمرکز؟ من به زمانی می گم که گوشی خارج از دسترس باشه، تب های مختلف بسته باشه (مثل جیمیل و …) و هر برنامه ای که می تونه باعث بشه تمرکز شما از اون کار پرت بشه. این کار نیازمند یک محیط آرام ویا یک هدفون خوب هم هست. خلاصه اینکه توی زمان مشخص تمام تمرکز باید روی اون کار باشه (یه لحظه چک کردن توییتر برای اینکه فکرم باز بشه(!) قابل قبول نیست).

نوتیفیکیشن نسازید

این هم مسئله مهمیه. هر چقدر هم گوشی شما نوتیفیکیشن ها رو نشون نده، فکر شما ممکنه مشغول بررسی وضعیت اون ها باشه. پس در زمان های تمرکز از ساختن نوتیفیکیشن تا جای امکان خودداری کنید. چطوری نوتیفیکیشن ساخته می شه؟ یه سوال تو گروه بپرسم، یه جک بفرستم، تو اینستاگرام یه عکس بزارم و… . مواردی که باعث می شه منتظر یک پاسخ از سوی دیگری باشید ویا فیدبک کارتون رو تماشا کنید باعث می شه فکر خواسته یا ناخواسته بخشیش به اون ها اختصاص پیدا کنه.

برای خود من؟

نسخه ای که فعلا داره روی من جواب می ده (البته به جز مورد خاموش کردن ویبره که از قدیم بوده)، استفاده از قابلیت Do Not Disturb و تکنیک پومودورو و چک کردن نوتیفیکیشن ها در زمان های استراحت هست.

شما هم اگر تکنیک خاصی برای حل و یا بهبود این مشکل دارید حتما در قسمت نظرها بنویسید.

پی نوشت: معادل درست درمونی برای نوتیفیکیشن توی فارسی هست؟