کوله پشتی سال 94

سال پیش بود که امیر مهرانی بازی وبلاگی با نام کوله پشتی را ایجاد کرد و من هم در مورد آن نوشتم ( اینجا را بخوانید ). این نوشته باعث شد در طول این یک سال چندین مرتبه به آن مراجعه کنم، آیا مسیری که در ابتدای سال و قوانینی که داشتم در طول زمان در حال انجام است یا خیر. و اما سال جدید و پیش رو:

https://instagram.com/p/mXDCXZi2c_/

پایان سال زمان خوبی است برای مرور تجربیات گذشته و برنامه‌ریزی آینده. هدف از این بازی این است که بیشتر به موقعیت فعلی خود آگاه شویم و قدم‌های آینده را مستحکم‌تر برداریم. انتشار تجربیات خود کمک می‌کند تا انرژی جمعی شکل بگیرد و علاوه بر این‌که به سوالات خود پاسخ می‌دهیم دیگران را نیز ترغیب کنیم که به این سوالات پاسخ دهند و به موقعیت خود در زندگی بیشتر فکر کنند.

سوال اول: فرض کنید که یک کوله پشتی دارید که قرار است با خودتان به سال ۹۴ ببرید. داخل این کوله پشتی چه تجربه‌ یا تجربیاتی از سال ۹۳ می‌گذارید؟ این تجربیات می‌توانند بزرگترین و بهترین درس‌هایی باشند که در سال ۹۳ و در جریان زندگی بدست آورده‌اید.

ساده کردن و تقسیم کارها به اندازه کوچکتر

https://instagram.com/p/vDNT8RC2TT/

سال قبل اولین و مهمترین قانون من ساده کردن بود اما در طول این یکسال می خواهم باز هم این مورد رو در صدر چیزهایی که می خواهم در کوله پشتی خودم قرار بدهم، بزارم با این نکته که به تقسیم کردن کارها به بخش های کوچکتر توجه ویژه تری داشته باشم.

یادگیری

https://instagram.com/p/zNeh9JC2VM/

من متوجه شدم چیزهایی که ما فکر می کنیم خیلی خوب بلدیم و در اون تخصص داریم در طول زمان باعث می شه اهمیت کمتری به یادگیری اون ها بدیم و همین در آینده می تونه باعث بروز یکسری مشکلات دقیقا از جایی که فکرش رو نمی کنیم بشه.

همچنین یادگیری در حد آشنایی با تمامی چیزهایی که با اون ها سر و کار داریم می تونه کمک زیادی بکنه. این تجربه ای بود که من در سال 93 بهش رسیدم. این کار باعث دید بهتر و خلاقانه انجام دادن کارها نیز می شود.

زمان

https://instagram.com/p/xuAv52i2ZK/

اجازه دادن به زمان برای حل یکسری از مشکلات. 93 به من یاد داد تا برای حل هر مشکلی سعی نکنم وارد بشم. به قول یکی از دوستان بعضی موقع ها باید گوشه ای ایستاد و نگاه کرد.

ریسک کردن

https://instagram.com/p/lpUt68C2dH/

به شخصه تا حالا از کارها و تصمیماتی که در زندگی گرفتم پشیمون نبوده و نیستم اما کارهایی هستند که نکردم و الان پشیمونم. به نظرم ریسک کردن اون هم در سنین پایین می تونه خیلی مهم باشه. به همین منظور تصمیم دارم تصمیم هایی با ریسک بیشتر بگیرم.

سوال دوم: برای چابکی در زندگی باید سبک حرکت کرد. بنابراین کوله‌پشتی سنگین قدرت حرکت ما را کم می‌کند. اگر قرار باشد چیزهایی را هم از کوله‌پشتی خود خارج کنید آنها چه خواهند بود؟ در واقع چه نکاتی هست که فکر می‌کنید در زندگی باید از آنها بگذرید و عبور کنید تا سبک‌تر حرکت کنید؟

https://instagram.com/p/sBr7h8C2fU/

در طول چند سال گذشته انقدری حذف کردم که عنوان گزینه های جدید سخته برام. اما یه بازبینی مجدد روی کارها، رفتارها، روندها، زمان ها و… می تونه خود به خود باعث حذف یکسری کارها بشه.

سوال سوم: برای این‌که در سال جدید انسانی توانمندتر باشید فکر می‌کنید چه ویژگی‌هایی باید در شما تقویت شود؟

شاید برای دو سال سربازی باشه اما در این چند ساله خیلی از ارتباط هایی که داشتم از بین رفته و قصد دارم در سال 94 وقت زیادی برای افزایش ارتباطات و حضور در جامعه داشته باشم. برای همین فکر می کنم ویژگی های مرتبط با ارتباطات رو باید تقویت کنم.

همچنین داشتن یک برنامه برای زندگی هم جای خالیش واقعا حس می شه. معمولا برای کارهام برنامه ریزی خوبی هستم اما برای زندگی نه.

https://instagram.com/p/s10b5Ki2aL/

در آخر پیشنهاد می کنم مطالب دیگران در این رابطه را هم مطالعه کنید. باعث می شه دید بازتر و بهتری در مورد کوله پشتیتون داشته باشید.

شاد باشید