کوله پشتی سال 93

امیر مهرانی چند روزی هست بازی وبلاگی راه انداخته در مورد نوشتن از تجربیات سالی که گذشت و نگاهی به سال جدید و تصمیماتی که دارید. اطلاعات بیشتر رو می تونید تو وبلاگش بخونید.

me-selfi1

اما سال 92 رو به نقاط مثبت و منفیش تقسیم می کنم:

از مهمترین نکات مثبت امسال مطالعه فراوانی بود که داشتم. می تونم بگم به اندازه تمام سال  های زندگیم امسال مطالعه مفید داشتم و همین باعث شد دیدم بازتر، کامل تر و کم اشکال تر نسبت به قبل بشه. اما شاید مهمترین نکته مثبت سال 92 شروعی کاری جدید برای من و انصراف دادن از تمامی کارهایی که تا اون روز انجام می دادم بود.

فکر می کنم از صحبت های مرحوم استیو جابز بزرگ بود که می گفت هر روز جلوی آینه از خودت بپرس اگر امروز آخرین روز زندگیم باشه آیا این همان کاری هست که انجام می خواهم بدم؟

موفقیت بزرگی در این حرف وجود داره… چراکه وقتی به سمت علاقه مندی هایتان حرکت کنید و اون رو به شکلی حرفه ای ارائه کنید هم از اون لذت خواهید برد هم درآمد مناسبی برایتان ایجاد خواهد کرد. به همین خاطر تصمیمم برای شروع کاری جدید و البته با راهی مشکل قطعی شد و چون اعتقاد دارم کار درستی است از تمامی کارهای قبلی خودم استعفا دادم و تمام سرمایه و اعتبارم رو برای کار جدیدم قرار دادم.

استفاده بهتر از اوقات فراغت، لذت بردن بیشتر از زندگی و با دوستان بودن، آشنایی با قشرهایی از جامعه، شناخت بهتر خودم از دیگر نقاط مثبت سال 92 برام بود.

اما قسمت های منفی امسال. من به شخصه آدمی به شدت مثبت گرا هستم و کمتر چیزی پیدا می شه که بگم سراسر اشتباه و منفی بوده. خیلی از اشتباهاتم رو به راهی که باید طی می شد می بینم و این باعث شده افسوس کاری رو نخورم. اما اگر بخوام بنویسم در این مورد می تونم به کارهایی که انجام ندادم اشاره کنم. بله، به نظرم می تونستم خیلی هایی که می تونستم انجام بدم ولی ندادم رو انجام بدم!

اما! یه تجربه مهمی که شاید کمتر ازش درست بگیرم و بارها تکرارش کنم اینه که وقتی می دونم راهی اشتباهه خیلی سریع مسیرم رو اصلاح کنم و از قانع کردن خودم پرهیز کنم.

 web-pimg

خب! سال 93. من 93 رو فوق العاده هیجان انگیز و فوق العاده می بینم و پشت کوله پشتی خودم کاغذی از سه قانونی که می خواهم در سال 93 داشته باشم نوشته و چسبوندم:

قانون اول: سادش کن

به نظرم زیبایی در سادگی ه. سادگی در کار، رفتار، اخلاق و هرچیزی. پس سادش کن

من در سادگی صداقت، یک رو بودن، زیبایی، خالصی و… می بینم. سادگی به طبیعت نزدیکه و طبیعت راه درستیه که سال های سال است آغاز و ادامه پیدا کرده است. پس در کار خود، خروجی که داره، صحبتت، رفتارت، عشق و علاقت، سادگی رو قرار بده

قانون دوم: برای خودت وقت قرار بده

قدم زدن های بی هدف جز کارهای جدیدی است که انسان ها انجام می دهند. جامعه و دنیای امروز انقدر شلوغ و پراسترس شده که باعث می شه بدون هدف و دلیل کاری را انجام دهید و این زمانی است برای خودتان که باعث می شود در این دنیا غرق نشوید. اما ایجاد وقت در محیطی مناسب می تونه نتیجه بسیار بهتری بهتون بده. شاید مکانی دور از تلفن همراه، اینترنت، صداهای آزار دهنده و … . هرچقدر شناخت از خود بهتر باشه راه های ایجاد زمان برای خودتان بهتر و کاراتر خواهد بود. گاهی مراقبت و پرورش بوته های توت فرنگیتون ویا یک لیوان قهوه در یک صبح قشنگ در قهوه دار می تونه برایتان بهترین چیز باشد.

http://instagram.com/p/lWo7CkC2VV/

قانون سوم: خودت رو وقف جامعت کن

خانواده و جامعه اهمیت بسیار بالایی داره چیزی که در فیلم پدرخوانده معروف می بینیم. حالا اینکه خانواده و جامعه شما کجا و چه اشخاصی باشه مربوط به خودتونه. اما وقتی مشخص شد خود را وقف اون ها کنید. برای جامعتون آرمان و اهداف داشته باشید و در اون راستا با هم حرکت کنید.

اما رویایی که در سال 93 دارم ایجاد خانواده ای با اهداف و آرمان های ایجاد شده و رسیدن به رضایت و آرامش درونی همه اعضای اون هست و البته کلی رویای کوچیک و بزرگ دیگه که انگیزه های پیمون مسیر رو قشنگ تر و قوی تر می کنه.

http://instagram.com/p/aXolbaC2Yr/

در آخر پیشنهاد می کنم مطالب دیگران در این رابطه را هم مطالعه کنید. باعث می شه دید بازتر و بهتری در مورد کوله پشتیتون داشته باشید.

شاد باشید