نسخه 2.4 وب سرور آپاچی با کارائی بالاتر

وب سرور آپاچی که مدت هاست به عنوان محبوبترین وب سرور دنیا از آن استفاده می شود (چیزی نزدیک به 400 میلیون وب سایت از این وب سرور استفاده می کنند)، چندی پیش بعد از 7 سال نسخه جدیدی را منتشر کرد.

تمرکز اصلی بر روی نسخه 2.4 مبحث کارائی آن می باشد که به گفته بنیاد آپاچی میزان حجم حافظه استفاده شده در این نسخه بهبود مناسبی داشته است ( البته جستجوی من نتایجی از بررسی دقیق تر مبحث کارائی این نسخه نتیجه ای نداشت ).

خبر خوب برای کاربران آپاچی این هست که ارتقا از نسخه 2.2 به راحتی انجام می شود و در این فرایند نباید نگرانی زیادی داشته باشید.

بحث کارائی در این سال ها ایرادی است که به این وب سرور گرفته می شود و در این بین وب سرور رقیب یعنی Nginx با وعده کارائی بالا هم اکنون سهم بزار زیادی را در اختیار خود گرفته است به نوعی که از وب سرور مایکروسافت یعنی IIS نیز بالاتر و در رتبه دوم قرار گرفته است.

اگر وب سایت شما حجم زیادی کاربر را مدیریت می کند و می خواهید به کارائی بسیار بالاتری دست پیدا کنید پیشنهاد می کنم حتما نگاهی به Nginx بندازید، وب سرور بسیار قدرتمند و متن بازی که هم اکنون بسیاری از سایت های بزرگ در حال استفاده از اون هستند و جز تعریف و تمجید چیزی از آنها نخواهید شنید.

در همین رابطه بخوانید:

Apache 2.4 Delivers More Performance

Overview of new features in Apache HTTP Server 2.4

The Apache Software Foundation Celebrates the 17th Anniversary of the Apache HTTP Server with the release of v2.4