ترافیک شهرهای ایران روی نقشه گوگل

از دیروز گوگل قابلیت نمایش ترافیک در نقشه خودش رو برای تهران و برخی از شهرهای دیگه ایران نظیر مشهد، اصفهان و تبریز اضافه کرده است (کامنت ها را بخوانید).

برای مشاهده و استفاده از این اطلاعات کافیه Google Maps را بر روی گوشی خود باز کرده و از منو سمت چپ گزینه Traffic را فعال کنید.

google-maps

اما سوال مهمتر: گوگل این اطلاعات رو از کجا داره میاره؟ همه شاید هم نظر باشیم که ارائه API لحظه از سمت ارگانی همچون شهرداری و سازمان کنترل ترافیک خیلی بعید به نظر می رسه و البته اگر اینطور هم باشه آیا همچین سیستم های پیشرفته و منظمی برای شهرهایی به جز تهران هم وجود داره؟ پس این اطلاعات از کجا میاد؟

سال 2004 گوگل شرکتی با نام ZipDash را که در زمینه آنالیز ترافیک به شکل لحظه ای بود را خریداری و پس از آن تکنولوژی این شرکت را به سرویس نقشه خودش براساس اطلاعات جمع آوری شده به صورت ناشناس از گوشی کاربران موبایل کاربران، قرار داد.

در حقیقت قابلیت ترافیک گوگل بوسیله آنالیز اطلاعات و تغییر مکان های ارسالی از دستگاه ها (که توسط GPS انجام می شود)، در مقیاس بالای تعداد کاربران موبایل، کار می کند. بوسیله محاسبه سرعت حرکت کاربران در طول مسیر، گوگل قادر است یک اطلاعات لحظه ای از ترافیک را ارائه دهد.

اطلاعات دریافتی توسط گوگل انقدر زیاد شده تا در بسیاری از کشورهای دنیا این قابلیت را ارائه کند و ظاهرا در ایران هم به این حد نصاب رسیده تا بتواند این اطلاعات را در اختیار کاربران ایرانی نیز قرار دهد.

اگر شما نگران اطلاعات شخصی خودتان هستید، باید بدانید که گوگل به صورت ناشناس از اطلاعات شما استفاده می کند، یعنی مکان شما همراه با اطلاعات کاربری شما ثبت نمی شود (البته اینطور گفته می شود) و جالب است بدانید که شرکت های مخابراتی هر لحظه مکان شما را بوسیله متدی با نام trilateration مطلع هستند (برای چی؟ خب باید بدونند که تماس رو وصل کنند!).

آیا واقعا انقدر کاربر با اینترنت موبایل داریم که این اطلاعات رو بشه ازش خروجی گرفت؟

مطمئنا بله! البته سیستم عامل اندروید در اینجا خیلی به کمک گوگل اومده چراکه این سیستم عامل مجهز به امکان ارسال مکان شما به گوگل است.

چقدر می شه به این اطلاعات اطمینان کرد؟

با توجه به وابستگی این اطلاعات به کاربران، می شه گفت هرچقدر تعداد کاربران بیشتر باشه، این اطلاعات دقیق تره. اما مشکلاتی هم داره. بطور مثال چراغ قرمز ممکنه روی نقشه تبدیل به خط قرمز بشه، در حالی که ترافیکی وجود نداره.

البته در این بین دیدن یکسری فیدبک از کاربران هم مفیده، بطور مثال:

https://twitter.com/shayan/status/667698101449281538

در همین رابطه این مطلب جادی را هم بخوانید که گوگل بدون GPS هم می تواند بفهمد شما در چه مکانی قرار دارید.

منابع و اطلاعات بیشتر:

HOW GOOGLE TRACKS TRAFFIC

Google Traffic

Where does Google Maps get its traffic data from?