به مناسبت انتشار دروپال 8

دروپال سیستم مدیریت محتوای مورد علاقه من بوده و هست. سالیان زیادی من و دروپال دوستان خوبی برای هم بودیم (البته مثل هر دوستی دیگری فراز و نشیب هایی با هم داشتیم). امروز بعد از چندین سال نسخه 8 این سیستم مدیریت محتوا با تغییرات فراوان منتشر شد.

اما بریم یه نگاه مختصر داشته باشیم به مهمترین تغییراتی که از نظر من دروپال داشته و اینکه چرا اون رو بهترین سیستم مدیریت محتوای حال حاضر می دونم:

CULn7wQVAAAmOuw

نسخه 8 کاملا بازنویسی شده

اگر شما قبلا با نسخه 7 کار می کردید، تقریبا باید بگم چیزهای خیلی کمی از دروپال 8 بلد هستید. دروپال 8 کامل بازنویسی شده و خب این هم خوبه و هم بد. خوب اینکه شما با یک سیستم کاملا مدرن و بروز روبرو هستید. بد اینکه یک منحنی یادگیری نسبتا زیادی لازم هست تا بتونید وارد نسخه 8 بشوید (حجم تغییرات انقدری بوده که برخی از کاربران قدیمی دروپال روی نسخه 7 یک برنچ جدید با نام Backdrop ایجاد کرده و در حال توسعه اون هستند).

دروپال 8 مبتنی بر فرم ورک Symfony2 بازنویسی شده و از پروژه هایی نظیر Composer، Guzzle و Twig در اون استفاده شده.

برای تصور از حجم تغییرات کافیست بدونید حجم نسخه 7 به صورت فشرده 3.11 مگابایت و نسخه 8 برابر با 11.15 مگابایت است.

ماژول همه کاره Views حالا در هسته

دروپال کارها با ماژول Views آشنایی کامل دارند. معروفترین ماژول دروپال که تقریبا همه کاری انجام می ده و من نمونش رو در هیچ جا ندیدم. خبر خوب اینکه این ماژول حالا در هسته دروپال هست و خب اگر دروپال کار باشید می دونید این یعنی امکان مهاجرت سریعتر به نسخه 8.

REST-first

این قابلیت مورد علاقه من در نسخه 8 هست. جایی که می تونید از اطلاعات خود براحتی خروجی Rest تهیه و از اون استفاده کنید. جالب اینکه برای اینکار می تونید از ماژول Views هم استفاده کنید. فوق العادس!

Mobile-first

خب این دیگه چیزی بود که باید می دیدیم. محیط مدیریت تغییرات خوبی کرده تا در محیط تاچ هم خیلی خوب کار بکنه و ماژول های جالبی برای این کار در هسته قرار داده شده. بطور مثال شما می توانید بر مبنای Media Query های تعریف شده تغییراتی در اندازه تصاویر بوسیله ImageCache بدید.

پشتیبانی کامل از چندزبانه شدن

این هم خبر خیلی خوبیه. تقریبا هرچیزی حالا در دروپال می تونه چند زبانه بشه. دیگر به ماژول هایی مانند i18n نیازی نیست چراکه خیلی بهتر از اون رو شما حالا در هسته این نسخه دارید.

Configuration Management

این ویژگی هم از اون ویژگی های دوست داشتنی و جالب دروپال 8 هست. حالا تنظیمات و ساختار سایت شما می تواند بر روی فایل قرار بگیرد. از مزایاش می شه به مدیریت بهتر پروژه روی سیستم Git یا SVN، سریعتر انجام دادن کارهای تکراری و کلی چیزای دیگه که مطمئنا در آینده بیشتر از اون ها خواهید شنید، اشاره کرد. برای کسانی که با دروپال آشنا هستند باید بگم بخشی از قابلیت های ماژول Features رو در این قابلیت داریم و یک زیر ساخت خیلی بهتر باعث شده تا در آینده ای نزدیک شامل مشاهده نسخه خیلی خفن تر Features باشیم.

و کلی چیزای دیگه

به گفته خود دروپال بیش از 200 قابلیت جدید و بهبود در نسخه 8 ارائه شده. کافیه سری به این صفحه بزنید تا با اون ها بیشتر آشنا بشید.

نمونه عملی

mn_kk

چند ماه پیش وقتی اردشیر طیبی از من خواست سایت ماهورنگار رو پیاده کنم بهش پیشنهاد دادم یک گزینه ریسک دار استفاده از دروپال 8 هست (اون موقع نسخه بتا 8 بود اگه اشتباه نکنم) و خب خوشبختانه قبول کرد و ما تونستیم با کلی دردسر سایت ماهور نگار رو روی دروپال 8 پیاده سازی کنیم که نتیجش رو می تونید اینجا ببینید.

چه مشکلاتی هست؟

دروپال 8 انقدر تغییر کرده که احتمالا با مشکلاتی نظیر باگ های ناشناخته، کمبود ماژول برای استفاده و ضعف زیاد در مستندات روبرو خواهید شد.

آیا هسته به صورت پایدار در آمده؟

بله. ما از نسخه های بتا از اون استفاده کردیم و انصافا از پایداری خوبی برخوردار هست.

چه زمانی برای استفاده از دروپال 8 مناسبه؟

به نظر من اگر پروژه ساده ای دارید که امکانات هسته دروپال 8 می تونه اون رو انجام بده، خیلی راحت می تونید از اون استفاده کنید. اما اگر برای کار شرکتی و سازمانی می خواهید پیشنهاد می کنم تا اومدن نسخه 8.1 صبر کنید (حدود 5 ماه دیگه این نسخه منتشر خواهد شد (البته با توجه به سابقه دروپالی ها شما روی 8 ماه حساب کنید)). شاید بزرگترین مشکل کمبود ماژول های آماده شده روی نسخه 8 باشه.

 

Comments are closed.