ایجاد وب سایت و وبلاگ ساده با Jekyll

فرض کنید تصمیم دارید یک سایت شخصی داشته باشید شامل یک صفحه معرفی، راه های ارتباطی، یک وبلاگ ساده و نهایتا چند صفحه دیگر در رابطه با خودتان و فعالیت هایتان.

اگر شما خودتان آشنا به مراحلی طراحی و پیاده سازی سایت باشید احتمالا یک سیستم مدیریت محتوای ساده، مطمئن و آشنا برای انجام این کار انتخاب می کنید. بطور مثال وردپرس در این رابطه یک گزینه پرطرفدار هست.

اما با اینکه در بین سیستم های مدیریت محتوا، وردپرس جز دسته سبک و ساده ها طبقه بندی می شه احتمالا برای انجام کار شما امکانات زیادی را ارائه می کند. خب این چه ایرادی داره؟

  • فرایند انجام کار را برای شما طولانی تر می کند
  • نیاز به نگهداری دارد
  • باید آنرا بروز نگه دارید تا از حملات هکرها در امان باشید

خب گزینه ساده تر چیه؟ ممکنه وب سایت شما تنها چند صفحه باشه. پس بهتر نیست آن ها را به شکل استاتیک و فایل html ایجاد کرد؟

امکان پذیر هست اما فرض کنید می خواهید بخش کوچکی را در ساختار تغییر دهید، پس مجبور هستید کل فایل ها را ویرایش کنید. پس این روش هزینه و زمان نگهداری را افزایش می دهد و هرچقدر میزان صفحات شما بیشتر شود این نمودار رشد صعودی بیشتری دارد.

راه حل: با یادگیری تنها یکی 2 تا از ساده ترین دستورات برنامه نویسی بطور مثال include کردن می توانم این مشکل را حل کنم.

خب این روش هم منطقیه و هم انجام شدنی. اما فرض کنید می خواهید قابلیت های ساده ای را هم به این مجموعه اضافه کنید، بطور مثال rss برای وبلاگتان و…

 

یک گفتگوی یک دقیقه ای یک خلاء رو نشون می ده و Jekyll نیز همین قسمت را پر کرده. جایی که شما می خواهید یک وب سایت ساده داشته باشید و همزمان نه می خواهید بصورت دستی فایل html ایحاد کنید ( که سال هاست این روش منسوخ شده است ) و نه از یک سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید.

Jekyll چگونه کار می کند؟

Jekyll بر روی کامپیوتر شما نصب شده و یک فرآیند ایجاد Template ساده به شما معرفی می کند که می توانید وب سایت خود را در قالب آن ایجاد کنید.

همچنین می توانید به سادگی فایل هایی با فرمت Markdown یا Textile ایجاد کرده و سپس صفحه های مبتنی بر این فایل ها بسازید.

در آخر نیز Jekyll وب سایت شما را به صورت استاتیک ایجاد کرده ( شامل فایل های CSS ، JS و HTML ) و آن را در یک پوشه قرار داده تا بتوانید به راحتی با آپلود آن ها روی هاستتان، سایت خود را داشته باشید.

نحوه کار با Jekyll بسیار ساده و سریع بوده و مطمئنا می تواند تبدیل به گزینه ای جذاب برای بسیار از جمله خود من باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم و امکانات آن می توانید به وب سایت آن مراجعه کنید.

در آینده تصمیم دارم مطالب بیشتری در رابطه با Jekyll در اینجا بنویسم.

در همین رابطه بخوانید: چرا تصمیم گرفتم از Jekyll استفاده کنم