نصب پلاگین در Gulp

در نوشته های قبلی عنوان شد که خود گالپ به تنهایی کار خاصی انجام نمی ده و فقط زیرساختی را ایجاد می کنه که بوسیله پلاگین هایی که برای آن نوشته می شود کارهایی را به صورت خودکار انجام دهد.

تاکنون حدود 1000 پلاگین برای این سیستم نوشته شده است که می توانید از طریق این آدرس آن ها را مشاهده کنید.

اما قبل شروع معرفی پلاگین های مفید بهتره توضیحی مختصر در مورد نصب پلاگین هم بدم.

در مطلب اول با عنوان شروع استفاده از Gulp توضیحاتی در مورد نصب Nodejs و Gulp داده شد. نصب پلاگین های Gulp نیز به همان راحتی نصب Gulp هست و از طریق Nodejs انجام می شود.

نصب پلاگین به دو شیوه قابل انجام هست:

شیوه اول: افزودن نام پلاگین در فایل package.json

فایل package.json موجود در پوشه مقصد را باز کرده و در بخش devDependencies، جایی که مشخص شده چه پکیج هایی برای این پوشه مورد نیاز هست، و حتما جز آن ها پکیج خود gulp را هم مشخص می کنید، عبارت افزونه مورد نیاز را وارد نمائید. در قسمت جلوی آن نیز می توانید نسخه مورد نظر را هم که باید نصب شود وارد کنید ( جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های نوشتن نسخه مورد نظر می توانید به این صفحه مراجعه کنید ). بطور نمونه برای نصب افزونه gulp-concat کافیست در این بخش نام آن را نوشته و در جلوی آن نسخه آنرا وارد نمائید:

"gulp-concat": "2.4.1"

بعد از این کار در خط فرمان عبارت npm update را وارد نمائید تا پروژه مورد نظر نصب شود.

شیوه دوم: استفاده مستقیم از دستور نصب

این شیوه به مراتب ساده از اولیست و کافیست هنگامی که در خط فرمان در پوشه مورد نظر قرار دارید دستور نصب پلاگین را به شکل زیر وارد نمائید:

npm install --save-dev gulp-concat

عبارت  --save-dev عبارت مورد نظر را در فایل package.json و بخش devDependencies آن به صورت خودکار وارد می کند.

نکته آخر اینکه به منظور استفاده از یک پلاگین باید ابتدا آن را در فایل gulpfile.js فراخوانی کنید. شکل استاندارد استفاده از آن تعریف یک متغیر با نامی ساده و لود آن است. بطور نمونه کافیست در ابتدای فایل gulpfile.js خود بعد از عبارت var gulp   = require('gulp'); که خود پلاگین gulp را بارگزاری می کند برای هر پلاگین نیز به همین شکل آن ها را لود کنید. بطور نمونه عبارت var concat = require('gulp-concat'); پلاگین gulp-concat را فراخوانی کرده و با قراردادن نام concat برای آن به شکل خلاصه تر و راحتر می توانید از آن در فایل خود استفاده نمائید.

Comments are closed.