طراحی متریال گوگل، خوب یا بد

همواره یکی از ایراداتی که به گوگل و سیستم عامل اندروید گرفته می شه ضعف در قسمت طراحی رابط کاربری خود سیستم عامل و برنامه هاش هست. این ضعف با بودن رقیبی که نقطه قوتش همین بخش هست بسیار به چشم می آید.

به همین منظور در جدیدترین اقدام چندی پیش گوگل رابط کاربری جدیدی را به نام Material Design معرفی کرد و این طراحی در نسخه جدید سیستم عامل اندروید و برنامه های گوگل نمایان شده ( بطور نمونه ).

Google-Search-Material-

اما آیا این اتفاق خوبی هست؟

بله، خوب است! چرا؟

  • وجود یک رابط خوب، زیبا و ساده مطمئنا چیزه بدی نیست!
  • سیستم عامل اندروید پس از مدت ها از یک رابط کاربری مطلوب برخوردار خواهد بود و کمتر نیازش حس می شه تا شرکت ها همگی رابط کاربری خودشون رو ارائه بدن.
  • سرویس های گوگل از یکپارچگی خوبی برخوردار خواهند شد.

whatismaterial_3d_elevation2

یه چیزهایی هم بد هست. مثلا:

  • وارد شدن زیاد به جزئیات. بله! گوگل انقدر وارد جزئیات شده که تقریبا تمامی اجرا رو توضیح داده و اندازه ها رو مشخص کرده. این کار یک مشکل بزرگ دارد و اون هم محدودیت و در نتیجه از بین بردن خلاقیت هست. به نظر من بزرگترین مشکل این نوع طراحی تاکید اون روی جزئیات و نحوه ارائه آن هست.
  • یکی از ویژگی های این طراحی استفاده از آن روی تمامی سایزها از یک گوشی موبایل گرفته تا یک تلویزیون بزرگ هست. اما چندی پیش که با سرویس inbox گوگل کار کردم متوجه شدم که این طراحی هنوز زیبایی لازم را برای اندازه بزرگ ندارد.

نتیجه گیری؟

گوگل در قسمت طراحی تجربه ای مثل اپل ندارد و 100 البته به نظر من راه اپل برای بهبود رابط های کاربری به مراتب بهتر از گوگل است چراکه تا جای ممکن محدودیتی در ذهن طراحان قرار نداده و تمرکز بر روی خلاقیت بوده و در همین زمینه جوایزی نیز ه خلاقترین و بهترین طرح ها هر سال اهدا می شود.

اما قضاوت در مورد طراحی متریال گوگل هنوز زود است چراکه این طرح تازه در حال ارائه است و با حجم اطلاعات برگشتی از کاربران مواجه نشده است و تا زمان پخته شدن آن باید به آن فرصتی یکی 2 ساله داد.

در آخر مهمترین مسئله برخورد طراحان با این نوع طراحی خواهد بود که شکست و یا موفقیت آن را تعیین خواهد کرد.