حذف فایل های اضافه در پروژه بوسیله Git

احتمالا در روند توسعه پروژه با فایل های اضافی ای که توسط سیستم عامل و برنامه هایی مثل IDE و ویرایشگر متن می سازند مواجه شدید. شاید معروفترین این فایل ها در ویندوز Thumbs.db و در مک .DS_Store باشه.

در git شما می توانید فایل هایی را در لیست gitignore قرار بدید تا همونطور که از نامش مشخصه اون ها را در نظر نگیره (همچین مکانیزمی در دیگر سیستم های مشابه همچون SVN و Mercurial وجود دارد).

نحوه استفاده از این فایل بسیار ساده است و برای انجام آن چندین راه حل وجود دارد:

قرار دادن فایل .gitignore در مخزن پروژه

برای اینکار می توانید این فایل را در پوشه اصلی مخزن پروژه خود قرار بدهید. به این ترتیب شما می توانید در هر پروژه فایل های مختلفی را براساس نیاز خود ignore کنید. این راه یک مزیت دیگری هم دارن. وقتی کسانی که می خواهند روی پروژه شما کار کنند و آنرا Clone می کنند نیز از این فایل شما استفاده خواهند نمود و می توانید از یکسان بودن آن در بین اعضای تیم خود اطمینان حاصل کنید.

تنظیم سراسری فایل .gitignore

با این روش می توانید به صورت سراسری در سیستمی که بر روی آن کار می کنید تنظیماتی را برای تمامی پروژه ها به صورت پیش فرض اعمال کنید.

اگر از برنامه هایی که محیط گرافیکی برای git به شما می دهند هم استفاده می کنید، معمولا دارای همچین گزینه ای در تنظیمات خود هستند که می توانید براحتی آن را تغییر دهید (بطور مثال در برنامه SourceTree به اینجا مراجعه کنید: Tools->Options->Git-> Global Ignore List )

راه های دیگر هم وجود داره که می توانید برای آشنایی با آن ها و مشاهده دستورات مورد نیاز برای استفاده از گیت به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

اما آیا منبعی هست که لیستی از این فایل های اضافی داشته باشه که استفاده کنیم؟ مسلما بله!

در اینجا می توانید لیست کاملی از این فایل در حالت های مختلف مشاهده کنید و فایل خود را براساس نیاز خود ایجاد کنید.

بطور مثال فایل مخصوص برای سیستم عامل ویندوز و مک. و یا فایل براساس ویرایشگری که استفاده می کنید، بطور مثال Espresso و SublimeText و یا حتی CMS ای که استفاده می کنید، بطور نمونه دروپال و وردپرس.