Atom، ویرایشگر آینده وب

screenshot-main-edbde1bfce5a0d2186fc29e2a2aaf45f

در دنیای ویرایشگرها در حال حاضر Sublime در حال پادشاهیست… اما عدم ارتقا مناسب و تاخیر زیاد در ارائه نسخه جدید باعث بروز نارضایتی هایی بین کاربران شده است… در این بین سازندگان سایت معتبر و معروف Github که این روزها تقریبا میزبان بیشتر پروژه های متن باز هست، تصمیم به ارائه یک ویرایشگر با هدف جایگزینی Sublime افتادند و این تصمیم خود را حدود دو ماه و نیم پیش اعلام کردند.

تا چند روز پیش اطلاعات دقیقی در مورد این نرم افزار منتشر نشده بود ولی هم اکنون می دانیم این ویرایشگر کاملا رایگان و متن باز است و قرار است تا چند ماه آینده نسخه پایدارش نیز منتشر بشه.

در حال حاضر نسخه بتای آن تنها برای سیستم عامل مک آماده شده است که می توانید از این آدرس آن را دانلود کنید.

اما چیزی که به نظرم مهمتر است نوع این برنامه است که بر مبنای Chromium (هسته مرورگر کروم) ساخته شده است و این یعنی این برنامه مبتنی بر CSS و جاوااسکریپت هست که باز یعنی توسعه پذیری بالا توسط میلیون ها کاربری که به این زبان ها تسلط دارند. در حقیقت یک ویرایشگر برای وب از وب. در این بین پیوند با Node.js نیز همه کاربران رو نیز خوشحال تر کرده.

این ویرایشگر مبتنی یک هسته که Atom Shell نام گرفته است، می باشد که این پروژه خود می تواند بزرگتر از محصول نهایی آن یعنی ویرایشگر متن Atom شود.

* در همین مدت کوتاه پکیج های بسیار زیادی برای این ویرایشگر نوشته شده اند که می توانند قابلیت های آن را توسعه دهند. جهت اطلاعات بیشتر بخش Packages را ببینید.

* روز به روز زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت گسترده تر و از اهمیت بیشتری برخوردار می شود.

7 دیدگاه

  • ممنون از معرفی… همین الان می رم که تستش کنم… البته به نظرم نمی شه گفت رقیب چراکه نوشته:
   Brackets is an open source code editor for web designers and front-end developers.
   در حالی که سابلایم و atom یک ادیتور جامع و کامل هستند

  • به نظر من که به براکتس نمیرسه
   پشتیبانی قوی ادوبی + دقیقا همینایی که برای اتم گفتی + پیش نمایش زندهش + psd to html
   پشتیبانی قوی در همه عرصه ها هم Css هم html هم جاوااسکریپت و …
   دارای پلاگین های بسیار زیاد برای هر کاری
   تازه پشتیبانی قوی از زبان فارسی

  • واقعا براکتز خوب نیست! خوب نیست!

   چرا؟
   سرعتش واقعا نصبت به اتم کمه خیلی کمه دوما پشتیبانیش از زبان های مختلف افتضاحه و اینکه فقط برای front-end هست و حتی highlite کده برای php نداره و با افزونه اضافه میشه و اینکه auto-compelete ش وافعا دیر عمل می کنه snippets قوی نداره.

   • اگر حر فه ای به براکتس نگاه کنی ، وافعاً عاشقش میشی.توانایی جستجو کردن فایل ها در پروژه + ایجاد حذف و تمام عملیات فایلینگ+ اجرای زنده ی دستورات در کروم+ دابلیکت کردن و خذف یک یا چند خط + داشتن چندین مکان نما و ایجاد کدها و تعامل آسان و واضح و….

دیدگاه ها بسته شده است.