مدیریت پروژه های تحت وب

عنوان مدیریت پروژه، مهمترین وظیفه من طی سه سال گذشته در شرکت‌های نیمروز و رهنمون بوده و می‌باشد.

زمستان سال 90 بود که تصمیم گرفتم به مرور از این حوزه خداحافظی کنم. برای این کار نیز یک بازه زمانی 6 تا 9 ماهه را در نظر گرفتم و با شروع سال 91 کار انتقال این بخش را به دوست و همکار خوبم، پرهام خوشبخت شروع کردم.

با توجه به ماهیت کار و روحیات خودم، این کار یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی هست که در آن به فعالیت پرداخته‌ام و سال پیش نیز تصمیم گرفتم کتابی در این زمینه و با عنوان ” مدیریت پروژه‌های تحت وب ” نوشته و منتشر کنم. اما با توجه به ماهیت وب، تغییرات سریع و وسعت بسیار زیاد آن تصمیم گرفتم در قالب چند پست وبلاگی بخشی‌هایی از آن‌را که مخلوطی از مستندات، روش‌ها، تجربیات خودم و دیگران است به اشتراک بگذارم.

امیدوارم با همکاری شما بتوانیم بهبودهای مناسبی را در این بخش ایجاد و سطح کیفی پروژه‌های تحت وب فارسی را ارتقا دهیم.

سوال: این همه کتاب و روش برنامه ریزی، چرا همچین چیزی می‌تونه مفید باشه؟

مشاهده ضعف و خلا بزرگ در این بخش مهمترین انگیزه من برای این کار هست. هم اکنون کتاب‌های بسیاری در زمینه مدیریت پروژه به زبان فارسی وجود دارد اما این روش‌ها به قدری گسترده و پیچیده هستند که برای پروژه های کوچک مناسب نیستند، حتی مواردی که برای پروژه‌های کوچک نوشته شده است.

یه سوال دیگه: خب، بازه پروژه‌های تعریفی در این موردی که در حال صحبت هستیم به چه صورت هست؟

قیمت دادن در ایران روی هیچ نظام و قانونی نیست و شاید نوشتن یک بازه قیمت بتواند در بسیاری از موارد اشتباه باشد اما چیزی که امروز من برای اون در نظر گرفتم از لحاظ هزینه بین 1 تا 25 میلیون تومان می‌باشد.

از نظر تعداد کسانی که بر روی پروژه کار می‌کنند نیز بین 2 تا 9 نفر و از نظر زمان بین 1 تا 6 ماه.

خب، این توضیحات آیا تنها به کار پروژه‌های تحت وب می‌خوره؟

اگر روش‌های مختلف برنامه ریزی، مدیریت پروژه و دیگر موارد مشابه را خوانده باشید، متوجه ساختار یکسان آن‌ها شده‌اید. تفاوت آنها تنها در جزئیات می‌باشد. مطالبی که در آینده خواهید خواند برمبنای پروژه‌های تحت وب نگارش شده است اما می‌تواند با تغییراتی در نوع‌های دیگری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

توجه: مباحث مدیریت پروژه و موارد مشابهی که در لبه تکنولوژی حرکت می‌کنند، نیازمند بروزرسانی مداوم هستن، چراکه ابزارها، روش‌ها و تفکرهای جدید روزانه مطرح می‌شود، بخصوص اگر موضوع وب و اینترنت باشد.

بنابراین مطالب نوشته شده به طور یقین کامل نیستند و بسیاری از آنها مبنتی بر تجربیات هست، بنابراین احتمال اشتباه نیز در آن وجود دارد.

اگر شما قصد ورود به این حوزه را دارید باید بدانید که باید به طور مدام اصول کاری خود را بهبود و کامل کنید و سعی کنید پروژه هایتان را در زمان کمتر و با کیفیت بالاتر ارائه دهید.

– برای پیگیری این مطالب می‌توانید دسته ” مدیریت پروژه ” را دنبال کنید.