بهره‌وری: مقدمه

ویکی پدیای فارسی بهره‌وری را به این شکل تعریف می کند: بهره‌وری، از مفاهیم اقتصاد و مدیریت است که چنین تعریف می‌شود: «مقدار کالا و یا خدمات تولید شده در مقایسه با هر واحد از انرژی و یا کار هزینه شده بدون کاهش کیفیت یا به این شکل: اثربخشی ضربدر کارایی». به دیگر سخن، بهره‌وری، عبارتست از، بدست آوردن حداکثر سود ممکن، با بهره گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد ومهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان، مکان و…به منظور ارتقاء رفاه جامعه. بهره وری به نسبت کار انجام شده به کاری که باید انجام می‌شده اطلاق می‌شود. ( پیشنهاد می کنم صفحه بهره وری را کامل مطالعه کنید ).

بهره وری در سطوح مختلفی قابل انجام است و یکی از آنها بهره وری در سطح شخصی می باشد. بهبود فرآیندها و کارایی شرکت از جمله وظایف اصلی من در شرکت رهنمون هست. در کنار بهبود کارایی سازمانی، ابزار و سیستم ها من روی بهبود بهره وری شخصی و یا همان Productivity حساب ویژه‌ای باز کردم.

معتقدم بهبود کارایی شخصی افراد یک تیم در کار و زندگی شخصی تاثیر مستقیم در کیفیت و بهبود کارها در سازمان دارد، به همین دلیل از چندی پیش به صورت جدی شروع به تحقیق و بررسی در این زمینه کردم.

تصمیم دارم در یک سری مطالب تمام نشدنی تجربیات خودم و دیگران را در این زمینه بنویسم. خوشبختانه در سالیان اخیر ابزارها، سرویس ها و تحقیقات فوق العاده ای در این زمینه آماده شده است که به ما کمک می کند کارائی بالاتر و در نتیجه موفقیت بیشتر داشته باشیم.

در این سری مطالب خواهید خواند:

  • بهبود کارائی شخصی و سازمانی
  • معرفی سرویس های افزایش بهره وری
  • تجربیات کار با سیستم ها
  • تئوری های جدید در این زمینه و تاثیر آن در کار و زندگی
  • روش‌های برنامه ریزی و مدیریت کارها
  • معرفی کتاب و وب سایت

مطمئنا بیشتر ما خواسته و یا ناخواسته تلاش های بسیاری در این زمینه کردیم و در بسیاری از آنها ناموفق بودیم. نگران نباشید این مشکل محدود به شما نیست و به همین دلیل است که هر روز سرویس‌های بسیار زیادی با توجه به نیازها و تفاوت‌های آدم‌ها و تفکرها با یکدیگر پدید می آیند.

تجربیات خود را با من به اشتراک بگذارید ( navid.kashani در جیمیل ) تا بتوانیم بیشتر در مورد این موضوع صحبت کنیم و به راه حل‌ها و روش‌های بهتری دست پیدا کنیم. هدف یک چیز است: بهره وری. اما راه‌های رسیدن به آن به تعداد آدم هاست