پایانی برای اینترنت اکسپلورر 6 در وب فارسی

یکی از بزرگترین مشکلاتی که طراحان و صاحبان سایت با آن روبرو هستند مرورگر اینترنت اکسپلورر و به خصوص نسخه 6 و 7 آن می باشد.

در طی سالیان اخیر تبلیغات بسیاری حتی از سوی مایکروسافت انجام شده است که کاربران را در استفاده از نسخه 6 این مرورگر منع می کند.

این موضوع با حمایت های شرکت های بزرگی همچون گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و… روند بسیار خوبی به خود گرفت به طوری که در حال حاضر بیشتر وب سایت ها و سرویس های جدید از نسخه 6 مرورگر اینترنت اکسپلورر پشتیبانی نمی کنند.

ما نیز در بخش طراحی سایت رهنمون و نیمروز چند ماه پیش تصمیم گرفتیم پشتیبانی از این نسخه را حذف کنیم، اما جالب است نگاهی داشته باشیم به آماری که از برخی وب سایت ها در دسترس ما است:

میزان استفاده از مرورگرها در جامعه نمونه ما - برای مشاهده در اندازه بزرگ‌تر کلیک کنید

به شخصه بررسی مرورگرها در بعضی سایت‌ها منو متعجب کرد. همونطور که می بینید مقدار استفاده از اینترنت اکسپلورر ۶ به زیر ۵٪ رسیده است و خب این نشونه بسیار خوبی ه.

اما شاید جالب باشه نگاهی هم داشته باشیم به آمار جهانی مرورگرها ( بدست آمده از سایت getclicky ):

  • اینترنت اکسپلورر (مجموعا) : 39%
  • فایرفاکس: 25.5%
  • کروم: 24.4%
  • اینترنت اکسپلورر 6: 1.4%
  • اپرا: 1.2%
  • سافاری: 8%

نتایج نمایش دهنده محبوبیت بالای مرورگر فایرفاکس در میان کاربران ایرانی هستند و این درحالی هست که کروم با پیشرفت فوق العاده خود به مرورگر فایرفاکس رسیده است.

اما کماکان میزان استفاده از اینترنت اکسپلورر در ایران نسبت به سطح جهانی بسیار بالاتر است و حل این مشکل نیازمند سایت‌های پربازدیدی همچون بلاگفا٬ کلوب و میهن بلاگ می باشد تا با نمایش پیام ارتقای مرورگر به کاربرانشان نقش مناسبی را در پیشبرد وب فارسی ایفا کنند.

راه حل پیشنهادی شما برای ارتقای مرورگر کاربران چیست؟