CSS نویسی با LESS

افزایش کیفیت و کاهش زمان اجرای پروژه ها در شرکت چیزی هست که به طور مرتب در حال بررسی و بهبود اون هستیم. از کارهایی که چند وقتی هست داره توی شرکت برای طراحی سایت اجرا می شه می تونم به استفاده از روش LESS برای CSS نویسی اشاره کنم.

حالا این LESS چی هست ؟

به زبان ساده LESS زبان CSS را تا حدی شبیه به زبان های رایج برنامه نویسی می کند بطوری که می توان در آن متغیر، توابع و … تعریف کرد و همونطور که از اسمش پیداست باعث می شه شما سریعتر و کمتر کد CSS بنویسید.

نحوه کار با اون خیلی ساده هست و کافیست به سایت آن مراجعه و راهنمای آنرا در قالب یک صفحه مشاهده کنید و پس از اون کمی تمرین کنید تا بتوانید راحت LESS بنویسید.

گروه نویسنده آن نیز یک کد جاوااسکریپت آماده کرده اند که کافیست آنرا روی وب سایت خود قرار داده تا مرورگر بتوانید فایل LESS شما رو به شکل صحیح اجرا کند. البته راهکار سمت سرور هم با استفاده از node.js وجود داره.

ما از راهکار سوم یعنی کامپایل کردن کدهای LESS به CSS معمول بوسیله این برنامه استفاده می کنیم.

نقاط مثبت:

  • زمان کمتر برای نوشتن CSS
  • مدیریت و ساختار بهتر کدهای CSS

نقاط ضعف:

  • نیازمند تمرین برای یادگیری و عادت کردن
  • ابزار رفع اشکال ( Debug ) مناسبی ندارد

5 دیدگاه

  1. راضی‌ام ازش، لذت بخشه کلی کد را کم میکنه(اسمایلی کاربر راضی)
    ولی فقط دیباگش ممکن بعضی وقتا به مشکل بخوره که البته عادت کنی میشه درستش کرد

  2. من sass رو بیشتر می پسندم. وقتی به مشکل بر میخوره هم توی فایل css می نویسه و راحت مشخص میشه مشکل از کجا بوده. خوبی دیگه ی sass اینه که فایل html مستقیم به یک فایل css اشاره می کنه و دیگه نیازی به کار اضافه برای پاک کردن script و اشاره به فایل تولید شده نیست. البته همه ی این preprocessor ها یک مشکل مهی دارن که آدمو گول میزنن! باید با دقت ازشون استفاده کرد تا اندازه ی فایل css زیادی بزرگ نشه. من بیشتر برای ارث بری از object هایی که دارم از sass استفاده میکنم.

دیدگاه ها بسته شده است.